Report z policejního zásahu na párty “Czarodejnice 2005”, Oseček u Nymburka, 30.5.2004

Zpráva z denního tisku:

“MF Dnes - Tri stovky priznivcu techna opustily pozemek pred polednem

Policie rozehnala technoparty

30.04.2005 14:49 - Ve strednich Cechach se v sobotu chystala nepovolena technoparty. Na louku nedaleko obce Osecek na Nymbursku se sjely asi tri stovky priznivcu techna. Nez akce zacala, prijela ale policie, ktera ucastniky rozehnala.

Na misto dorazil i starosta Osecek Armin Delong. Ten spolu s majitelem louky ucastniky vyzval, aby pozemek opustili.

"Hodinu jsme je pak pozorovali," popsal. Zhruba polovina lidi uposlechla hned, dalsi se zacali rozjizdet za asistence policie, uvedla CTK.

Vetsina zucastnenych se jeste pred polednem rozesla.

"Vsichni sedeli v autech nebo rozebirali aparaturu a nakladali ji na auta. Policiste stali akorat na prijezdove ceste a kontrolovali je," citova CTK ociteho svedka.”

A jaká byla skutečnost?

Přípravy na freetekno párty “Czarodejnice 2005” v tomto roce začaly už několik měsíců před jejím termínem. Hlavním problémem bylo opět najít místo a veškerá jednání s majiteli pozemků ztroskotávala jako každý rok na nátlaku starostů, policie a zástupců pozemkového fondu ČR. Pokud bylo jednání o pronájmu s majitelem pozemku úspěšné a byla dohodnuta částka za nájem, po zákonném nahlášení akce byl vždy ze strany státních orgánů vyvinut na majitele takový tlak, že od dohody musel odstoupit.

Proto se soundsystémy Strahov, Shamanic, Merkur, Layka, FSS a AKA rozhodly najít místo, kde by se akce mohla uskutečnit i bez souhlasu státních orgánů. Byla vytipovaná odlehlá louka, která byla podle místních informací ve vlastnictví státu, který ji nechával ležet už několik let ladem. Tato informace se později ukázala jako mylná, ale o tom později.

Párty probíhala bez jakýchkoliv problémů od večera pátku 29.4.2005, policie jí několikrát navštívila, aniž by její příslušníci vystoupili z aut. Na místě bylo cca 300 účastníků, kteří oslavovali tradiční svátek Čarodějnic, tančili, popíjeli a v pohodě se bavili. Proběhlo upalování Morany, fireshow Tribo Fuego ( viz http://www.hypno.cz/srazy.html ) a počasí bylo perfektní.

Kolem 3 hod ráno přijel na místo starosta Osečka a člověk, kterého označil za majitele pozemku. Tento pán se nijak nelegitimoval, ani nijak nedokázal své vlastnictví pozemku, takže bylo možno se domnívat, že může jít o některého z přátel páně starosty či náhodně vybraného civilistu. Vznikla diskuse na téma prokazování vlastnictví pozemku, kterou starosta poněkud nelogicky ukončil prohlášením, že povolá zásahovou jednotku policie a nechá louku vyklidit. Poté proběhlo ještě několik kol diskusí na louce, už za přítomnosti policie, ale stanovisko starosty se nezměnilo, veškeré kompromisní návrhy ze strany teknařů byly hned smeteny ze stolu, takže se o diskusi příliš hovořit nedalo.

V 11 hodin skutečně nastoupila zásahová jednotka středočeské policie (tzv. "korytnačky ninja") v síle cca 10 mužů, uzavřela prostor a začala nevybíravě vyhánět jednotlivé účastníky párty z louky. Na dotaz, co mají dělat řidiči, kteří jsou pod vlivem alkoholu a nemohou odjet mi bylo velitelem zásahu sděleno, že příjezdová komunikace není veřejnou cestou a proto bude policie tolerovat řízení osob pod vlivem alkoholu a jiných látek až na tuto cestu, kde se účastníci mají shromáždit v autech až do vystřízlivění (sic!). Tímto naprosto nesmyslným pokynem ohrozila policie zdraví a životy lidí a nadřadila tím (nejisté) vlastnické právo k pozemku nad bezpečnost.

Vzhledem k tomu, že se policii nepodařilo vyvolat konflikty a účastníci párty víceméně spořádaně opouštěli louku dle pokynu, přikročili příslušníci zásahové jednotky k zatýkání účastníků podle náhodného klíče. Ten, kdo s nimi diskutoval, byl prostě naložen do přistaveného antonu, který poté co byl zcela naplněn odjel neznámo kam. Eskortování osob do antonu bylo poměrně brutální a bylo při něm často nesmyslně použito donucovacích prostředků. Takto bylo odvezeno celkem 9 osob.

(fotka by Stembus)

Celý zásah sledovali z povzdálí starosta, velitel zásahu a několik príšlušníků policie v civilu:

Zásah byl ukončen po vyklizení louky odjezdem zásahové jednotky, přičemž na místě zůstalo jenom několik osob, které nakládaly vybavení soundsystémů. Louka byla účastníky párty dobrovolně pečlivě uklizena, takže na konci byla prakticky ve stejném stavu jako před začátkem párty (stopy od aut budou do několika týdnů zlikvidovány bující vegetací). Na místě zůstala jenom dopravní policie, která podrobila prakticky všechny odjíždějící dechové zkoušce.

Tento incident opět nastoluje mnoho otázek:

1) Kdo odsouhlasil tento zásah za policii? Proč bylo použito naprosto neadekvátních prostředků, které jsou zbytečným plýtváním veřejnými prostředky? Kolik stojí nasazení pohotovostní jednotky, její techniky a doprovodných jednotek (dopravní policie atd.)? Z jakého rozpočtu jsou tyto náklady hrazeny? Může občan této země, který poctivě platí daně, ovlivnit takovéto plýtvání svými penězi?

2) Může jakýkoliv starosta obce povolat zásahovou jednotku zcela podle svého uvážení? Proč tak neučinili všichni starostové obcí v ČR, kde se slaví Čarodějnice nebo jiný svátek?

3) Kam byli odvezeni zatčení účastníci párty, na základě jakého paragrafu byli zadržení, bylo jim oznámeno nějaké obvinění a kdy byli propuštění? Zatčení 9 osob je naprosto bezprecedentní a odporuje platným zákonům na ochranu lidských práv, především “Listině základních práv a svobod”, a jejímu článku 19.

4) Byla celá účast zásahové jednotky jenom demonstrací síly? Proč je takováto demonstrace zapotřebí? Má souvislost z loňským obdobně nesmyslným zásahem, který ukončil Czechtek? Proč policie přihlíží zcela kriminálním veřejným aktivitám (koncerty neonacistických skupin atd.) a na druhé straně zasahuje proti mírumilovným účastníkům tanečních parties?

5) Je možné odstranit příčinu této a podobných událostí, tj. umožnit nerušené jednání s majiteli pozemků o pronájmu prostor pro free parties? Je legální nátlak, který vyvíjí státní orgány při těchto jednáních?

Tyto a mnoho dalších otázek zůstanou pravděpodobně nezodpovězeny a proto je logická naprostá frustrace a znechucení mladé generace nad katastrofálním stavem správy veřejných věcí v naší zemi.

Více fotografií z této párty a policejního zásahu je na adrese http://www.hypno.cz/osecek290405/index.html.

Report z obdobného rozpuštění free party, ke kterému došlo 27.9.2003 v Kuřivodech je na http://www.hypno.cz/kurivody.html .

 

V Osečku a Praze dne 1.5.2005

Report napsal a fota zhotovil alef.techno@centrum.cz