Report z "Bulgariatekku II" a travellingu Strahov Soundsystému do Bulharska, 6.8.2004 - 23.8.2004

Travelling do Bulharska byl pravděpodobně zatím nejdelší a nejzajímavější cestou, kterou Strahov podnikl, najeli jsme celkem skoro 3500 km (1700 tam a nazpátek), jelo nás 25 lidí v 6 dodávkách, ale na místě (když se k nám přidali kámoši) jsme už měli tábor o cca 15 dodávkách, zvuk který jsme tam vezli měl asi 20 kW a celá cesta zabrala kolem 3 týdnů. Každopádně to byla výjímečná akce, na kterou se nezapomíná. Tenhle report je psanej jako vyjádření díků všem strahovským řičičům, který podali fantastický výkony a taky všem kteří tam s náma jeli a udělali to tak výborný.

Takže vezmeme to od začátku: Cesta na Bulgariatekk začala pro většinu strahováků na Sázava Festu kde někteří dělali produkci, takže jsme tam příjemně zakalili a potom vyrazili na jih, do Maďarska... Tam se shromáždila celá kolona 6 dodávek a zazewlili jsme tam u příjemného rybníka na sever od Szegedu:

První větší problém byl na srbskejch hranicích, kde jsme kvůli celním průtahům museli čekat spoustu hodin, ale nakonec jsme zaplatili nesmyslně vysokej poplatek za tranzit a jeli dal na jih:

Srbsko je země zničená válkou kde každýho cizince oberou o co nejvíc peněz, na dálničních mýtech, na benzinkách, v servisu, prostě všude. Tohle se samozřejmě nevyhlo ani nám takže tenhle tranzit se pěkně prodražil.

Oproti tomu Bulharsko se ukázalo jako hrozně pohodová země s příjemnejma lidma, levnejma cenama a pohodovou atmosférou, opravili jsme hned po příjezdu některý káry za docela malý peníze a zewlili okolo Sofie, zajeli do mesta a tak:

Potom jsme se přesunuli do hor na jih od Sofie, což je pohoří Rila a zakempovali tam u krásného horského jezera, prakticky jsme obsadili celej jeden mensi kempik a vzhledem k tomu ze personal byl velice prijemnej udelali jsme si tam nekolikadenni zewling a pohodicku:

Taky jsme se tam trošku prolezli po horach, skupina A zdolala několik vrcholů kolem 2600 metrů (např. Maslovica 2759 m atd.). Překvapilo nás, že po horách tam prakticky nikdo neleze ačkoliv jsou moc pěkný:

Potom jsme se přesunuli na pobřeží na Bulgariatek II., který se tenhle rok konal zase u vesničky Varvara mezi Burgasem a tureckýma hranicema. Dorazili jsme v noci a hned vybalili bedny a postavili stěnu, pak zakalili a ráno nás přivítal krásnej východ slunce, zjistili jsme že jsme na útesu nad mořem a je tam hrozně pěkně.

Co se týče systémů, některé tam kempovaly už před naším příjezdem (Keine Anung z Blavy tam byli už 14 dní a Dejavu z Berouna asi týden, oba hned kus od moře), většina přijela v pátek nebo v sobotu.

Celou akci svolali Vosa soundsystem z Brna, kteří udělali pěknou stěnu společně s Morophonic Harampade z Boleslavi, měli vychytané dva bary, prodej triček a desek a výbornou projekci kde promítali filmy jako v kině:

Dalším systémem byli Aphrikka + GZS + Tekknotice, u nichž to žilo celej víkend, hráli hlavně jungle, reggae, dancehall ale občas i tekkno a livesety:

Samozřejmě nemůžu zapomenout na naší stěnu, kde se spojily Strahov, AKA-IOSys a Machine Works s vydatnou podporou Oktekku, kde se hrálo hlavně klasický hardtekno ("stará dobrá česká rychta") a přes den různé oldschooly a nechyběla strašidelná diskotéka s MCm Choldou:

Soundsystem Hekate (GB+FR) přijel až v sobotu ale zase jejich muzika byla asi nejvýraznějc "jiná", hráli zvláštní ale výborný mix breakbeatu který přecházel až do breakcore, ostrého jungle, všechno proloženo občasným tekknem, prostě vynikající a výjímečný mix muziky. Za zmínku taky stojí jejich dekorace, protože plachty které dělal Joos van Gent jsou skutečná umělecká díla:

Trošku utopený byl vedle stage Aphrikky stan Los Ořechos, tedy lidí kteří dělají czfree.net, kde se hrálo hodně pěkně, hlavně jungle a jejich lednička byla stále plná, navíc vařili výborné vegetariánské jídlo zadarmo:

Bratislavští Keine Anung soundsystém rozbalili svůj zvuk přímo u moře:

Pozdě v sobotu dorazili francouzi Okupe a Tomahawk, postavili zvuk ale moc nehráli, spíš prodávali palačinky (výborné francouzské "crepes") naslano i nasladko a pivka:

Nejvíc lidí bylo na místě v sobotu večer, kdy se kalba rozjela naplno a mohlo tam být tak 200 - 300 lidí, hrály se livesety, promítalo kino a počasí bylo výborné:

V sobotu se také ukázali poprvé a naposledy státní policisté a to v síle 2 mužů, obcházeli systémy a říkali, že se to má ztlumit od 24 hod do 6 hod ráno aby nebyli rušení lidi ve vesnici Varvara, která byla prakticky vedle, že si tam stěžovali. Takže se zvuky ztlumily, některé aktivně vyply všechno a policisté už se neukázali. Něco jiného byla hraniční policie ("Granična policia"), která každé ráno objela celý plac a řekla všem lidem ve stanech "No camping" a zase jeli dál. Byli to takoví diskutéři, kteří si rádi popovídali s lidma ze stanů a ukázali kdo že je tu vlastně pánem, ale bez jakékoliv akce:

Jinak ve vesničce Varvara nás viděli místní celkem rádi, tekknaři jim tam dělali docela dost tržbu v několika místních výborných a velmi levných hospodách, hlavně ale v jediném konzumu, takže spolužití s místníma bylo bez problému. Na párty samotné byla většina Čechů a Slováků, dost Francouzů a Angličanů a Bulhaři byli celkem výjímkou. Na konci akce jsem pro zajímavost spočítal kolik tam bylo velkých dodávek a busů (nad 2 tuny) a došel jsem k číslu 45 kusů, z nichž někteří pokračovali dál do Turecka a do Indie:

Celková atmosféra akce byla hrozně příjemná, tropická a hodně se tam kalily pivka Zagorka, místní vodka, rakija a mastika, které společně se silným sluníčkem dělaly divy, moře bylo krásně čisté, dalo s v něm potápět, v noci bylo teplo takže kdo chtěl mohl tam běhat 3 dny v plavkách, z pláže do baru Centro, před bedny zakalit a zase do moře, prostě naprosto perfektní dovolená.

Co se týče počasí, v horách a když začínal Bultek tak bylo krásně, skutečně tropicky, ale na začátku dalšího týdne se počasí zhoršilo, začalo pršet a bylo zataženo, moře pak bylo hodně rozbouřené. To byl taky problém při odjezdu, když většina dodávek zapadla po celonočním dešti do bahna.

Jinak zpáteční cestu jsme už nedali přes Srbsko, ale daleko levněji po trase Burgas - Sofia - Vidin (BG) - Calafat (RO) (první den), druhý den Rumunsko na trase Calafat - Turnu Severin - Timisoara - Arad (RO) - Szeged (HU) a treti den Szeged - Budapest - Blava - Praha. Hodně lidí ale zůstalo na místě, nebo jeli dál na jih do Turecka nebo do hor Pirin, někteří jeli po pobřeží na sever přes Constantu nebo přes Transylvánii (Sibiu).

Takže když shrnu celou akci, tak se ukázalo že české soundsystémy jsou schopné delšího cestování na východ, že se z nich pomalu stávají "kmeny svobodných lidí", kteří jsou mobilní, nezávislí na tradičních strukturách a mezi sebou spolupracují natolik, že je možné očekávat expanzi této scény dál na východ.

Zbytek fotek je na http://www.hypno.cz/bulgariatekk/

Report by alef.techno@volny.cz  :)